Reklama

Na skale białej

Na skale białej

06.02.2007
Czyta się kilka minut
W tym spektaklu patrzymy na samych siebie - wygnanych z arkadyjskiej groty do krainy konsumpcji, przez którą płyniemy obojętnie.
Silvia Farias /fot. L. Philippe
P

Przedstawienia Piny Bausch mają to do siebie, że ich obiektywna treść istnieje tylko w subiektywnym postrzeganiu każdego widza. Biorąc pod uwagę poetyckie środki wyrazu, jakich używa choreografka-reżyserka, właściwie nie istnieje coś takiego jak spektakl Piny Bausch. Są tylko zjawione w głowach widzów postrzegania, skojarzenia, powidoki.

Przedstawienie "Rough Cut" powstało po wizycie Piny Bausch w Korei. Ale Korea pozostawiła w spektaklu tylko śladową obecność. Przejawia się w egzotyce tancerek, które zresztą nie są jedynie Azjatkami, lecz reprezentują wszystkie możliwe rasy i typy urody. I w rzutowanych na skałę sielskich cukierkowych pejzażach, przypominających koreańskie rysunki opływające słodyczą. Rough cut to montaż wstępny, montaż na brudno, bez ostatecznego szlifu i staranności. Rough cut nie pasuje do koreańskiej estetyki śliczności. Scenografia też...

6820

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]