Reklama

Na początku był Kołakowski

Na początku był Kołakowski

09.10.2007
Czyta się kilka minut
Czy przeżywamy dziś renesans, czy zmierzch religii? Jeden z najwybitniejszych liberalnych intelektualistów amerykańskich dowodzi, że odsyłany wcześniej do lamusa Bóg triumfalnie wraca, a religia jak niegdyś stanowi instrument polityki.
N

Na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, gdzie od tego semestru na Wydziale Religii zaczyna pracę Mark Lilla, pojawił się w ubikacji napis: "Mark Lilla musi umrzeć". Podpisał się pod nim enigmatyczny "Bóg", nie precyzując, a mając po temu dobrą okazję, swojego wyznania. Zaraz pod tym napisem pojawił się inny napis: "Bóg musi umrzeć". Podpisał go sam Mark Lilla. Komu zaufać? Czyją wziąć stronę?

Wielkie oddzielenie

Zmyśliłem tę anegdotę. Wymyśliłem ją na użytek wprowadzenia do najnowszej książki Marka Lilli "The Stillborn God. Religion, Politics and the Modern West" ("Poroniony Bóg. Religia, polityka i współczesny Zachód"). "Poroniony Bóg" stanowi pod pewnymi względami kontynuację "Lekkomyślnego umysłu", jego wcześniejszej (wydanie polskie 2006) pracy o uwikłanych w lewicowy i prawicowy totalitaryzm europejskich...

13235

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]