Reklama

Na odejście przyjaciela

Na odejście przyjaciela

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Umarł mi Tadeusz Szymków. Mnóstwo osób może to powiedzieć. Od wczoraj. Mnóstwo widzów może powiedzieć, jak wspaniałym był aktorem. Od wczoraj na żadnej z ziemskich scen nie ujrzymy go w żadnej z ziemskich ról.
O

Od wczoraj Tadeusz jest widzem naszych poczynań w teatrze tego świata. Obyśmy dawali sobie radę tak jak on.

Był dobrym duchem - jest dobrym duchem. Więc czemu płaczemy? Dlatego że ciało zżarł rak? Czemu wciąż przypominamy sobie sceny z przymiotnikiem "ostatni"?

Ostatnia rola teatralna: Generał Westermann w dramacie Stanisławy Przybyszewskiej. Ostatnie słowa Generała Westermanna przed śmiercią: "Dobrze jest nosić klejnot lub oddać go na fundusz publiczny, lecz pięknie jest - rzucić go w morze".

Ostatni występ Tadeusza na scenie: "Sprawa Dantona" - występ gościnny na festiwalu w Nowej Hucie. Najlepszy spektakl, jaki kiedykolwiek zagraliśmy. Pamiętam radość Tadeusza, że tak się udało. Już wtedy był bardzo chory. Wiedzieliśmy o tym. Koledzy słuchali go w kulisach i ostatkiem sił wstrzymywali łzy.

Ostatnio...

1387

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]