Być! być!! być!!!

TERESA BUDZISZ-KRZYŻANOWSKA, aktorka: Chodziłam niezgrabnie, ale Holoubek uspokajał, że ludzie zwracają uwagę na ręce. Wymachiwałam nimi, żeby złapać równowagę. Kule odkładałam za kulisami, na scenę...

Reklama

Być! być!! być!!!

Być! być!! być!!!

17.06.2019
Czyta się kilka minut
TERESA BUDZISZ-KRZYŻANOWSKA, aktorka: Chodziłam niezgrabnie, ale Holoubek uspokajał, że ludzie zwracają uwagę na ręce. Wymachiwałam nimi, żeby złapać równowagę. Kule odkładałam za kulisami, na scenę wchodziłam jak na walkę byków.
GRAŻYNA MAKARA
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Mama mówiła po kaszubsku?

TERESA BUDZISZ-KRZYŻANOWSKA: Mama mówiła piękną polszczyzną, ale znała też język kaszubski. Brat jej matki, czyli mojej babci, był kaszubskim poetą – Hieronim Derdowski. To on jest autorem powiedzenia: „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi”. Derdowski napisał po kaszubsku poemat ,,O panu Czôrlińscim co do Pucka po sece jachôł” – z humorem opisujący sąsiedzkie życie Kaszubów i Polaków. W Wielu stoi jego pomnik – duma rodziny.

Mama czytała poemat Derdowskiego bezbłędnie, a jeszcze piękniej czytała po polsku ,,Pana Tadeusza”. Nie wiem, skąd wiedziała, gdzie trzeba postawić średniówkę i klauzulę.

Skąd to mogła wiedzieć?

Po prostu wiedziała, taka organiczna właściwość. Miała też poczucie rytmu, fantastycznie śpiewała. Chodziła na chór, gdzie pan organista uczył pieśni Moniuszki. W...

21957

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Życzę zdrowia i dziękuję za dotychczasowe doznania artystyczne. Do dziś jestem pod wrażeniem Pani aktorstwa w sztuce Strindberga „Ojciec” (polecam obejrzeć, jest w necie). A przy okazji, ta sztuka zadziwiająco aktualna. Wątek walki płci i sposobu prowadzenia gry, tak charakterystyczny dla pewnej opcji politycznej :)

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]