Reklama

Ładowanie...

Na czym polega kobiecość...

23.02.2003
Czyta się kilka minut
Są małżonki, które nie są matkami, oraz kobiety konsekrowane, które nie rozumieją swojej misji w kategoriach macierzyństwa duchowego. Zasadniczy problem nauczania Jana Pawła II dostrzegam właśnie w skoncentrowanym na macierzyństwie ujęciu powołania kobiety.
D

Dziękuję Pani Ludmile Grygiel za zabranie głosu w sprawach poruszanych w wywiadzie Anny Matei ze mną („TP” nr 49/ 2002), choć jednocześnie muszę stwierdzić, że częściowo dyskusja toczy się wokół wypowiedzi, które zostały zrozumiane źle lub przynajmniej wbrew moim intencjom. Z przesłanego listu wnoszę również, że są sprawy, w których ocenie różnię się z Ludmiłą Grygiel.

W wywiadzie powiedziałam, że „Papież nigdzie bliżej nie określa, jak rozumie kobiecość”. Tekst Ludmiły Grygiel nie przekonał mnie jednak, że w pismach Jana Pawła II znalazło się takie określenie „kobiecości”, które: po pierwsze określa wszystkie kobiety, po drugie odnosi się tylko do kobiet, a nie innej grupy osób. Wydaje mi się, że Jan Paweł II nie daje tego rodzaju „definicji”. W wielu miejscach natomiast wiąże z kobiecością pewne cechy, niektóre spośród nich wymienione zresztą przez Ludmiłę Grygiel, które...

6722

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]