Reklama

Ładowanie...

Myszak w pełni sprawny

Myszak w pełni sprawny

08.11.2021
Czyta się kilka minut
Założenie, że w naturalnym środowisku kalectwo oznacza mniejsze szanse na przeżycie, jest dość powszechne. Okazuje się jednak, że nie musi ono być prawdziwe w stosunku do wszystkich zwierząt.
F

Francesca Rubino z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis ze współpracownikami przeanalizowali dane z trwających ćwierć wieku obserwacji 27 tys. myszaków białostopych – gryzoni o wysokiej odporności na obciążenie pasożytami, patogenami i zmiennymi warunkami środowiska. Stwierdzili, że osobniki z brakującymi lub zdeformowanymi ogonami, kończynami lub oczami (było ich ok. 500) wcale nie żyły krócej niż pozostałe.

Inne wskaźniki poziomu funkcjonowania także pozostawały w normie – osobniki kalekie osiągały nieco większą masę ciała i poruszały się po co najmniej tak dużym obszarze, jak te zdrowe. Częściej zmagały się natomiast z larwami kleszczy lub muchówek, czemu może towarzyszyć zmniejszona aktywność reprodukcyjna. Jednak także kontakt z pasożytami nie obniża ich zdolności przetrwania.©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]