Reklama

Myśli polskie

Myśli polskie

14.02.2012
Czyta się kilka minut
Co ludzie pomyślą?” – to pytanie zawsze komplikowało podejmowanie życiowych decyzji i przez wieki napawało ludzi zwierzęcym lękiem.
G

Gdy padało, odpowiedzią była decyzja o wycofaniu się z nazbyt brawurowych planów życiowych. „Co ludzie pomyślą?” – przez długi czas było dla ludzkości zagadką kluczową, motorem rezygnacji bądź skrywania choćby myśli głupich. W ramach obrony przed przykrymi odpowiedziami na to pytanie wychowywano dzieci i, rzecz jasna, dorosłych.

Tak było. O tym, co ludzie mogą sobie pomyśleć, napisano na całym świecie niezliczoną liczbę podręczników i poradników. Ich treść miała zapobiegać owemu „pomyśleniu ludzi”, miała zdusić myśli o czynach rujnujących reputację. Gdy podręczniki się starzały, pisano nowe, aż do teraz. Dziś poczciwi autorzy savoir-vivre’ów, jeżeli nie znaleźli sobie posad w zakładach kosmetycznych bądź fryzjerniach, są zapewne na utrzymaniu podatnika, wiodąc żywot w ogrzewalniach miejskich. Tam ich trzeba szukać, bo pytanie „Co ludzie pomyślą?” jest już nieważne. Koniec z...

3203

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]