Reklama

Mroczna obecność

Mroczna obecność

17.06.2013
Czyta się kilka minut
Eklezjastes jest zwykle czytany jako księga stworzona przez hebrajskiego mędrca, będącego pod silnym wpływem greckiej filozofii. Pisano, że Kohelet był niemal uczniem Epikura, stoików czy wręcz samego Heraklita.
N

Nie jest to wcale tak bardzo oczywiste, choć zarazem nie ulega wątpliwości, że coś z klimatu hellenizmu (Księga powstała zapewne w IV wieku p.n.e.) mogło przeniknąć do myśli żydowskiej tego okresu. Najciekawsze jest poszukiwanie korzeni myśli Koheleta we wcześniejszej tradycji biblijnej. Korzystał z dawnych pojęć, a jednocześnie ukazał radykalnie nowe oblicze judaizmu.
To, co uderza w lekturze, nazwać można krytycznym indywidualizmem. Kohelet wychodzi poza kanon dawnej literatury mądrościowej i ukazuje się jako przenikliwy obserwator, niezależny od otoczenia, tradycji, dawnych nawyków myśliciel. W obrębie Tanach – hebrajskiej Biblii – jako pierwszy odkrył i opisał historyczne doświadczenie życia w trwodze. Podważał tradycyjną wiedzę i dawne aksjomaty etyczne. Nic nie zostawało z przekonania, że zło zostanie zawsze ukarane, a dobro nagrodzone. Na nauki Mojżesza spoglądał z...

4552

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]