Reklama

Pamiętać, aby mieć przyszłość

Pamiętać, aby mieć przyszłość

08.05.2006
Czyta się kilka minut
Czym naprawdę zajmuje się teologia? Kontemplacją przeszłości czy spekulacją na temat przyszłości? Pouczaniem, jak żyć tu i teraz? Pewnie tym wszystkim, skoro to wszystko jest cząstką naszego życia. Jednak pozostaje pytanie, jak te płaszczyzny nakładają się na siebie i jaki jest ich związek z naszymi pytaniami o Boga. Pod jakimi warunkami można powiedzieć: Bóg jest przyszłością?.
rys. M. Owczarek
W

Wskazane przez o. Tadeusza Bartosia w artykule "Bóg jest przyszłością" ("TP" nr 15/06) dwa źródła teologii: metafizyka i myśl biblijna, wywodzą się nie tyle z dwu różnych odniesień do czasu, ile z dwu różnych "miejsc" stawiania pytań o Boga. Pierwszy z tych nurtów wywodzi się z doświadczenia egzystencjalnego, drugi - z pamięci o własnej przeszłości. Religie ludów otaczających Izrael oraz tradycja metafizyczna zostały ugruntowane na kontemplacji porządku przyrody i z obserwacji tego porządku wyprowadzały refleksję o naturze Boga. Myśl biblijna (religia Izraela, chrześcijaństwo i judaizm) odniosła się do świata ludzkiego, a prawdy o Bogu poszukiwała w rozważaniu o tym, co się ludziom w tym świecie przydarza.

Widać zatem, że nie tyle kategorie czasu stanowią o odmienności tych dwu tradycji, ile miejsce, w które się "wpatrują". W jednym i drugim przypadku jest to...

16476

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]