Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Z misją naprzeciw

Z misją naprzeciw

09.10.2017
Czyta się kilka minut
„Karşıyaka” to w wolnym przekładzie „naprzeciw”. To także nazwa izmirskiej dzielnicy, w której mieści się kościół św. Heleny. Jego drzwi są otwarte dla chrześcijan i muzułmanów. A proboszczem jest Polak.
Ks. Dariusz Białkowski w obecności abp. Lorenza Piretto obejmuje urząd proboszcza parafii św. Heleny w Izmirze, 13 września 2017 r. ARCHIWUM KS. DARIUSZA BIAŁKOWSKIEGO
K

Księdza Dariusza Białkowskiego pierwszy raz spotykam w Meryem Ana Evi – Domu Maryi, który góruje nad ruinami antycznego Efezu. Polscy chrześcijanie z oddalonego o 80 km Izmiru tutaj właśnie spotykają się na nabożeństwach, piknikach, pasterkach i śniadaniach wielkanocnych. Przyjeżdżają też bez okazji, korzystając z gościny niewielkiego domu zajmowanego przez braci Macieja i Jacka – kapucynów opiekujących się sanktuarium.

Jest jesień 2016 r. Ksiądz Dariusz właśnie przybył do Turcji, próbującej otrząsnąć się z szoku po nieudanym puczu wojskowym. Siedzimy w zacienionym ogrodzie, pijemy herbatę z małych szklaneczek napełnianych co chwilę przez turecką gospodynię zakonników, i rozmawiamy o tym, że wielu katolików nie ma poczucia humoru. Jeden z braci opowiada dowcip. Naprzeciwko siebie mieszkali dwaj przyjaciele: ksiądz i rabin. Któregoś dnia ksiądz zobaczył, że rabin ma brudny...

11729

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]