Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Moje procesje

Moje procesje

12.06.2017
Czyta się kilka minut
Mocno w pamięci mi się zapisały warszawskie procesje na Boże Ciało prowadzone przez kardynała Stefana Wyszyńskiego.
B

Był taki tłum, jakby cała Warszawa przyszła na Krakowskie Przedmieście. Był taki ścisk, że trudno było się ruszyć. Punktem kulminacyjnym tych procesji – dla mnie i moich przyjaciół – nie było, jak powinno być, eucharystyczne błogosławieństwo, lecz kazanie Prymasa. Nagrania tych kazań na pewno się gdzieś zachowały. Dziś wspominam je jako twarde słowa skierowane do władz PRL. A do nas – wskazanie, jak w tym świecie żyć. Wspaniałe słowa, poważne, aktualne, czasem przyprawione gorzką ironią, wypowiadane z wysokości prymasowskiego autorytetu. Wyższego niż jakakolwiek władza. To zawsze było wydarzenie, ta procesja, ten tłum, słowa Prymasa. Spontaniczna manifestacja wiary, sprzeciwu i moralnej siły.

Inny zapamiętany obraz. Rzym, Boże Ciało, Via Merulana. Klęczący przed monstrancją na platformie wolno sunącego samochodu, zatopiony w modlitwie Jan Paweł II. Za samochodem długi pochód...

4163

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]