Reklama

Mohikanin, który nie przegrał

Mohikanin, który nie przegrał

16.04.2012
Czyta się kilka minut
Znamy go jako polityka, mniej jako eseistę – choć jego dawne teksty o Kościele i życiu publicznym do dziś zachowały aktualność.
I

I

Doradca Solidarności, pierwszy niekomunistyczny premier, przedstawiciel ONZ w b. Jugosławii – to zapewne pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą nam na myśl, gdy słyszymy to nazwisko. A przecież Tadeusz Mazowiecki przez długie lata był redaktorem naczelnym miesięcznika „Więź”, pisywał w „Tygodniku Powszechnym”, jest też redaktorem monumentalnej książki „Ludzie Lasek” – zbioru świadectw o fenomenie tego podwarszawskiego ośrodka dla niewidomych. Prawda, że ta działalność przeplatała się z polityką – choćby w okresie posłowania w kole Znak – ale w końcu to również ona przywiodła Mazowieckiego do Gdańska w 1980 r. i później do Okrągłego Stołu.

Zrozumienie motywacji Mazowieckiego-polityka jest pomocne, by dobrze opisać epokę, w której odgrywał on jedną z głównych ról. Motywacji tych szukać trzeba w intelektualnych i religijnych korzeniach Mazowieckiego-...

14309

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]