Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Mohikanin, który nie przegrał

Mohikanin, który nie przegrał

16.04.2012
Czyta się kilka minut
Znamy go jako polityka, mniej jako eseistę – choć jego dawne teksty o Kościele i życiu publicznym do dziś zachowały aktualność.
I

I

Doradca Solidarności, pierwszy niekomunistyczny premier, przedstawiciel ONZ w b. Jugosławii – to zapewne pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą nam na myśl, gdy słyszymy to nazwisko. A przecież Tadeusz Mazowiecki przez długie lata był redaktorem naczelnym miesięcznika „Więź”, pisywał w „Tygodniku Powszechnym”, jest też redaktorem monumentalnej książki „Ludzie Lasek” – zbioru świadectw o fenomenie tego podwarszawskiego ośrodka dla niewidomych. Prawda, że ta działalność przeplatała się z polityką – choćby w okresie posłowania w kole Znak – ale w końcu to również ona przywiodła Mazowieckiego do Gdańska w 1980 r. i później do Okrągłego Stołu.

Zrozumienie motywacji Mazowieckiego-polityka jest pomocne, by dobrze opisać epokę, w której odgrywał on jedną z głównych ról. Motywacji tych szukać trzeba w intelektualnych i religijnych korzeniach Mazowieckiego-...

14309

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]