Moda w Warszawie i w Krakowie

Wiele muzeów na świecie w ostatnich latach urządza wystawy prezentujące dawną modę. Zachodzące na przestrzeni stuleci zmiany w stylu ubierania są dobrą ilustracją przemian jakim podlega sztuka i kultura, sposób życia, kondycja i status różnych grup społecznych. Projektanci i kreatorzy mody również współcześnie czerpią inspiracje z historycznego wzornictwa. Dawny świat mody przypominają wystawy w muzeach: krakowskim (do 31 grudnia br.) i warszawskim (do 30 listopada br.).

Muzeum Narodowe w Krakowie (al. 3 Maja 1) przygotowało wystawę “Za modą przez wieki", której celem jest “opisanie mody jako zjawiska stylistycznego, a zarazem pokazanie urody zabytkowych ubiorów w korespondencji z dziełami malarstwa". Pokazano w układzie chronologicznym ponad 400 ubiorów kobiecych, męskich, dziecięcych, a także dodatki do ubiorów: wachlarze, szale, torebki, parasole, sakwy, rękawiczki pochodzące z okresu od XV do XX w., noszone na terenie Polski. Wybrano je z ponad 1000 eksponatów gromadzonych od ponad 100 lat w krakowskich zbiorach. Prezentują rodzime realizacje nowinek dochodzących do nas z szerokiego świata w dziedzinie ubioru i charakterystyczną wyłącznie dla Polski modę kontuszową szlachty polskiej. Interesująca jest możliwość zobaczenia ubiorów i ich akcesoriów, których nazwy znane są często wyłącznie z literatury. Zobaczymy lewitki (suknie-płaszczyki z końca XVIII w.), suknie empirowe, krynoliny, tiurniury, haftowaną bieliznę, a także stroje grobowe. Niektóre z nich należały do arystokratycznych rodzin, inne były własnością znanych osobistości np. sukienka Olgi Boznańskiej, kostiumy Heleny Modrzejewskiej. Ekspozycji towarzyszą portrety w strojach z epoki.

Muzeum Narodowe w Warszawie (al. Jerozolimskie 3) prezentuje “Modny świat XVIII wieku" ze zbioru około 200 obiektów, który stanowi największą w Polsce kolekcję ubioru z okresu od początku XVIII do początku XIX w. Do najcenniejszych należy aksamitny, haftowany złotem i podbity gronostajem błękitny płaszcz koronacyjny Augusta III, suknia zdobiąca szambelanową generałową Karwowską na koronacji Stanisława Augusta w 1764 roku, haftowana kamizelka Fryderyka II Hohenzollerna, a wśród ubiorów o narodowym charakterze m.in. mundur noszony do orderu Świętego Stanisława. Stroje, w większości udostępnione zwiedzającym po raz pierwszy dzięki przeprowadzonej konserwacji, wyeksponowano na pięćdziesięciu manekinach, przygotowanych indywidualnie do każdego ubioru, a w rzeźbiarski sposób przybliżających niegdysiejsze ideały urody ich dawnych właścicieli.

O XVIII-wiecznych projektantach mody organizatorzy wystawy piszą: “Kwiaty i najpospolitsze źdźbła traw zamieniali oni w kunsztowne ornamenty, które zdobiły ówczesne ubiory. Ich niewyczerpana pomysłowość i wyobraźnia pozwoliła stworzyć nie tyle motywy hafciarskie co prawdziwe dzieła sztuki".

(m)

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 42/2003