Reklama

Ładowanie...

Młody opat starego klasztoru

02.02.2015
Czyta się kilka minut
Nowym przełożonym opactwa benedyktynów w Tyńcu został 35-letni o. Szymon Hiżycki (na zdjęciu).
Fot. Anna Kaczmarz / GAZETA KRAKOWSKA
T

To jeden z najmłodszych opatów w prawie tysiącletniej historii tego klasztoru (i najmłodszy od zakończenia II wojny światowej). Opactwo benedyktynów w Tyńcu jest najstarszym istniejącym klasztorem w Polsce. To tutaj opracowano posoborowy Mszał Rzymski i inne księgi liturgiczne dla Kościoła w Polsce. Benedyktyni dokonali też przekładu z języków oryginalnych i redakcji tzw. Biblii Tysiąclecia. Ojciec Szymon Hiżycki jest doktorem teologii, specjalistą z zakresu starożytnego monastycyzmu. Dotychczas był w Tyńcu magistrem nowicjatu. „Tygodnik” porozmawiał z nowym opatem.
MARCIN ŻYŁA: Jak wyglądają wybory opata benedyktynów?
O. SZYMON HIŻYCKI, nowy przełożony klasztoru w Tyńcu: Klasztory benedyktynów są zgrupowane w tzw. kongregacje – klasztory, które decydują się interpretować Regułę św. Benedykta w określony sposób. Nasz w Tyńcu jest częścią...

3290

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]