Reklama

Młodość stulatka

Młodość stulatka

25.11.2008
Czyta się kilka minut
Kiedyś każdy intelektualista znał kanon myśli Lévi-Straussa. Nawet w "Polowaniu na muchy" Małgorzata Braunek tłumaczyła kochankowi, dlaczego sypia z "Antropologią strukturalną".
Claude Lévi-Strauss /fot. Corbis
L

Lektura strukturalistów była podstawą środowiskowego lansu i świadectwem orientacji w intelektualnych modach. Do dziś w murach warszawskich i krakowskich uniwersytetów powtarzane są opowieści o młodziutkich podówczas teoretyczkach, które na basen zabierały "Słowa i rzeczy" Foucaulta.

Terry Eagleton zaczyna swoją głośną książkę "Po teorii" od podsumowania wydarzeń na powojennej scenie intelektualnej w Europie. Naczelne miejsce przypisuje właśnie strukturalizmowi, w przewrotny sposób opisując jego rzekomą klęskę. Roland Barthes, semiotyk i krytyk literacki, zginął w Paryżu pod kołami ciężarówki, Michel Foucault, historyk i filozof, zmarł na AIDS, Louis Althusser, filozof marksistowski, trafił do zakładu psychiatrycznego po zabójstwie żony.

"Wygląda na to - kończy Eagleton - że Bóg nie był strukturalistą".

Strukturaliści...

8483

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]