Reklama

Mity o sądzie i fakty o sędziach

Mity o sądzie i fakty o sędziach

09.05.2004
Czyta się kilka minut
Najważniejszy jest tu wyrok, czyli potwierdzenie autorytetem sądu Rzeczpospolitej nader dyskusyjnej tezy, że w tzw. aferze Rywina nie było Grupy Trzymającej Władzę, a jej bohater jest tylko żądnym dużych pieniędzy i prestiżowych posad fantastą. Lecz proces pokazał też, jak żywotne są niektóre mity o statusie sądu w państwie i w jakiej kondycji są polscy sędziowie.
A

A wszystko przez dziennikarzy. Zaczęło się jeszcze przed pierwszą rozprawą, kiedy niektóre stacje telewizyjne zwróciły się z wnioskiem o możliwość transmitowania tak żywo interesującego opinię publiczną i kluczowego dla jakości życia publicznego procesu. Wybuchła - i dobrze - poważna dyskusja na temat granic jawności procesu sądowego, sprzeczności między prawem do informacji, zasadą publiczności i kontroli procesu karnego a regułami poszukiwania prawdy materialnej oraz obiektywizmu (czyli niezawisłego i jednakowego stosunku sądu do każdej ze stron i nieprzesądzania o wyniku sprawy); por. m.in. “TP" 45/03. Sąd -powołując się m.in. na konieczność zachowania rzetelności procesu - bez skrupułów oparł się sugestiom, by rozprawy relacjonować na żywo.

Mit nacisków na sąd

Tym dziwniejsza jest ostra krytyka mediów, z jaką już po...

7498

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]