Ładowanie...
Mity hydrologów
Anachronizm dominujących w Polsce poglądów na gospodarkę wodną znajduje wyraz w ustawodawstwie. Podstawowym europejskim aktem prawnym (obowiązującym w Polsce) jest Ramowa Dyrektywa Wodna Unii Europejskiej (RDW). Dyrektywa uznaje za główny cel gospodarowania wodami uzyskanie/utrzymanie dobrego stanu ekosystemów wodnych i od wody zależnych. W Polsce powszechnie ten cel uznawany jest za wymysł europejskiej biurokracji, traktującej ochronę "ryb, żab i kwiatków" jako zadanie ważniejsze od zapewnienia rozwoju społeczno-gospodarczego.
Polskie ustawodawstwo za cele równorzędne uważa zaspokojenie potrzeb wodnych rolnictwa i przemysłu, potrzeb związanych z turystyką, sportem i rekreacją, oraz tworzenie warunków dla energetycznego, transportowego i rybackiego wykorzystania wód.
Budzi to zasadnicze wątpliwości. Dobry stan wód gwarantuje wszystkim...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]