Reklama

Miszpatim

Miszpatim

09.02.2010
Czyta się kilka minut
Księga Wyjścia 21, 1 - 24, 17
A

A oto są prawa - miszpatim, które przedstawisz im" (21, 1). Te słowa otwierają kolejną parszę. Zaczynają się od litery waw, czyli polskiego "i’’, tu przetłumaczonego na "a". Ta litera, jak i szyk zdania, wskazują, że to, co następuje od tego miejsca, jest kontynuacją poprzedniej wypowiedzi Boga, która zawiera Dziesięcioro Przykazań. Zatem wszystkie te słowa otrzymał Izrael wprost od Niego na górze Synaj. Fakt ten ma przypomnieć, że całe prawo jest pochodzenia Boskiego. Sprawiedliwość nie może opierać się na ludzkim sercu czy nawet rozumnych spekulacjach, a tylko na wskazówkach Boga, bo, jak to zostało powiedziane w Psalmie 85, 12: "Wierność z ziemi wyrośnie, a sprawiedliwość wychyli się z nieba". Wyłania się z Pana, jedynego jej źródła. Człowiek sam z siebie nie jest w stanie poznać istoty sprawiedliwości.

"Prawa" - to kolejne słowo do rozważenia. Tora...

4721

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]