Reklama

Ładowanie...

Miszpatim

09.02.2010
Czyta się kilka minut
Księga Wyjścia 21, 1 - 24, 17
A

A oto są prawa - miszpatim, które przedstawisz im" (21, 1). Te słowa otwierają kolejną parszę. Zaczynają się od litery waw, czyli polskiego "i’’, tu przetłumaczonego na "a". Ta litera, jak i szyk zdania, wskazują, że to, co następuje od tego miejsca, jest kontynuacją poprzedniej wypowiedzi Boga, która zawiera Dziesięcioro Przykazań. Zatem wszystkie te słowa otrzymał Izrael wprost od Niego na górze Synaj. Fakt ten ma przypomnieć, że całe prawo jest pochodzenia Boskiego. Sprawiedliwość nie może opierać się na ludzkim sercu czy nawet rozumnych spekulacjach, a tylko na wskazówkach Boga, bo, jak to zostało powiedziane w Psalmie 85, 12: "Wierność z ziemi wyrośnie, a sprawiedliwość wychyli się z nieba". Wyłania się z Pana, jedynego jej źródła. Człowiek sam z siebie nie jest w stanie poznać istoty sprawiedliwości.

"Prawa" - to kolejne słowo do rozważenia. Tora...

4721

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]