Ładowanie...
Mistrzowska płynność
To malarz w Polsce niezbyt znany. Jednak w ostatnich latach jego twórczość zyskała w świecie taką pozycję, że trudno wręcz pomyśleć o jakiejkolwiek poważnej prezentacji sztuki współczesnej bez jego obrazów. Bierze udział w weneckim Biennale, Documentach w Kassel; kolejne wystawy, kolejne nagrody, kolejne zwyżki cen i prestiżowe zakupy do wielkich kolekcji.
Urodzony w Dreźnie Richter, początki swej artystycznej drogi związał z NRD, niewiele jednak wiadomo o tym okresie jego twórczości, a dzieła z tamtego czasu są trudne do znalezienia. Być może padły ofiarą autorskiej cenzury. Jednak zachowany w drezdeńskim Hygiene-Museum fresk utrzymany w manierze socrealistycznej, przedstawiający kąpiących się i wypoczywających ludzi, nie pozostawia wątpliwości, że Richter początkowo zgłosił akces do oficjalnej sztuki NRD. Wkrótce potem, w 1961 r., opuścił granice...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]