Reklama

Ładowanie...

Mistrzowska płynność

17.10.2004
Czyta się kilka minut
Malarstwo dość prędko uświadomiło sobie przydatność fotografii dla własnych celów. Jej rola rosła z czasem, by dojść do momentu, w którym malarstwo bez fotografii jest już absolutnie nie do wyobrażenia. Dowodem na ten fakt - i to jednym z najdonioślejszych w ostatnich czterdziestu latach dziejów sztuki - jest twórczość Niemca Gerharda Richtera, rocznik 1932.
T

To malarz w Polsce niezbyt znany. Jednak w ostatnich latach jego twórczość zyskała w świecie taką pozycję, że trudno wręcz pomyśleć o jakiejkolwiek poważnej prezentacji sztuki współczesnej bez jego obrazów. Bierze udział w weneckim Biennale, Documentach w Kassel; kolejne wystawy, kolejne nagrody, kolejne zwyżki cen i prestiżowe zakupy do wielkich kolekcji.

Urodzony w Dreźnie Richter, początki swej artystycznej drogi związał z NRD, niewiele jednak wiadomo o tym okresie jego twórczości, a dzieła z tamtego czasu są trudne do znalezienia. Być może padły ofiarą autorskiej cenzury. Jednak zachowany w drezdeńskim Hygiene-Museum fresk utrzymany w manierze socrealistycznej, przedstawiający kąpiących się i wypoczywających ludzi, nie pozostawia wątpliwości, że Richter początkowo zgłosił akces do oficjalnej sztuki NRD. Wkrótce potem, w 1961 r., opuścił granice...

6810

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]