Reklama

Mistrzowie

Mistrzowie

13.06.2016
Czyta się kilka minut
Minęło pół wieku od wydarzenia, którego opis otwiera tę książkę. Niewiele, jeśli patrzeć z perspektywy „długiego trwania”. W niektórych dziedzinach to jednak cała epoka.
D

Dwudziestegoszóstego stycznia 1966 r. w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie zespół pod kierunkiem prof. Jana Nielubowicza przeszczepił nerkę od zmarłego dawcy Danucie Milewskiej, 19-letniej uczennicy szkoły pielęgniarskiej. Przeszczep się powiódł, choć Danusia – jak o niej mówili lekarze – zmarła sześć miesięcy później na skutek powikłań wywołanych przez leki mające zapobiec odrzuceniu nowego organu.

Anna Mateja zebrała ogromny materiał, przeprowadziła rozmowy z dwunastoma wybitnymi chirurgami i transplantologami oraz stworzyła fascynujący reportaż historyczny. Oddający sprawiedliwość pionierom i współczesnym mistrzom chirurgii przeszczepów. To kawał historii polskiej medycyny, ale też opowieść o przełamywaniu barier psychologicznych. O prometejskim buncie przeciw naturze, odwadze i sztuce podejmowania ryzyka, czasem wbrew opinii większości środowiska, o...

2910

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]