Reklama

Ministerstwo patrzy na pandemię

Ministerstwo patrzy na pandemię

11.10.2021
Czyta się kilka minut
C

Czwarta fala się wspina: minister zdrowia Adam Niedzielski przewiduje, że do końca października sięgnie 5 tys. dziennych infekcji, a później wzrośnie do 20 tys. Niektórzy eksperci są bardziej pesymistyczni. Przypominają też, że ze względu na niedoszacowanie liczbę zakażonych należy pomnożyć przynajmniej przez 5. Rośnie liczba hospitalizowanych: 15 września było ich 823, 10 października – 2327. Najwięcej zakażonych proporcjonalnie do liczby ludności jest na ścianie wschodniej: tam, gdzie najmniej osób się zaszczepiło.

Plakaty wzywające do zaszczepienia się, komunikaty o konieczności noszenia masek, doniesienia o zakaźności wariantu Delta – nie robią już większego wrażenia. A ministerstwo przyjęło rolę obserwatora, ograniczając swoje działania do podawania statystyk. Tymczasem jest co robić: np. wyznaczyć szpitale jednoimienne, bo dzisiaj chorzy z covidem są rozwożeni po „zwykłych”, co grozi tym, że placówki staną się – jak w poprzednich falach – ogniskami infekcyjnymi.

Protestujące od miesiąca środowiska medyczne zarzucają ministrowi, że pozoruje negocjacje. W przededniu kolejnej bitwy z wirusem rząd znajduje się w ostrym sporze z tymi, którzy będą walczyć na pierwszej linii.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]