Reklama

Miłość, nie prawo

Miłość, nie prawo

02.12.2013
Czyta się kilka minut
Nie ma niczego, czego nie dałoby się zinterpretować w świetle Ewangelii i na co nie przyniosłaby ona odpowiedzi.
K

Każdy dokument papieski zaczyna się od słów kluczy. W przypadku pierwszej adhortacji Franciszka są to słowa „Evangelii gaudium”, tzn. „Radość Ewangelii”. Bardzo ważne jest, by tej kolejności nie odwrócić i aby w trakcie lektury z „Radości Ewangelii” nie chcieć zrobić „Ewangelii radości”. Dokument traktuje bowiem o Ewangelii, która jest źródłem radości, a nie o radości, która miałaby stać się centrum Ewangelii. Centrum bowiem pozostaje wciąż to samo: „Ewangelia, w której jaśnieje chwalebny Krzyż Chrystusa, zaprasza gorąco do radości”. Z niej rodzi się wszystko: osobiste nawrócenie, życie Kościoła, ewangelizacja, porządek społeczny, duszpasterstwo i miłosierdzie, dlatego pojawiają się takie sformułowania, jak „styl życia Ewangelii” czy też „dobre życie Ewangelii”.
Ewangelia ma w sobie potencjał „totalności”. Jedno z najważniejszych zdań, które pojawia się w dokumencie, brzmi: „W...

2425

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]