Reklama

Migracja genów

Migracja genów

03.05.2021
Czyta się kilka minut
Pewien uciążliwy dla rolników owad w nieznany wcześniej sposób uodpornił się na działanie toksyn: kluczowy fragment informacji genetycznej pozyskał od rośliny.
Amerykańska biolożka Lynn Margulis w szklarni, ok. 1990 r. NANCY R. SCHIFF / GETTY IMAGES
M

Materiał genetyczny może mieszać się w przyrodzie dzięki różnym mechanizmom. Jednym z najbardziej skutecznych jest rozmnażanie płciowe: dwie gamety, niosące różne zestawy genów, po połączeniu dają nowy, częściowo różny od rodziców organizm. Różnorodność genetyczna ułatwia osobnikom i całym populacjom radzenie sobie z zagrożeniami – dlatego płeć jest tak popularna w przyrodzie. Ale to nie jedyny sposób mieszania ­genów.

Wśród bakterii, których ewolucja nie wyposażyła w płeć, może dojść np. do wchłonięcia DNA współtowarzyszy, z którymi tworzą skomplikowaną, przestrzenną strukturę. Mowa o biofilmie – mikrobiologicznej twierdzy złożonej z bakterii oraz produkowanych przez nie substancji, ułatwiającej ochronę przed działaniem komórek układu odpornościowego i antybiotyków. Tego typu zachowanie obserwujemy m.in. u bakterii dwoinki zapalenia płuc.

Jednak co do zasady przepływ...

8860

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]