Reklama

Miękki twardziel

Miękki twardziel

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Grzegorz Napieralski chce stworzyć partię kierowaną twardą ręką. Jego doświadczenie i pozycja w SLD jest jednak bez porównania słabsza niż Donalda Tuska w PO czy Jarosława Kaczyńskiego w PiS.
W

W czasach, gdy "nasi Żydzi" walczyli z "sowieckimi Arabami", krążył żart:

"Jakich było trzech największych wodzów w dziejach ludzkości? Pierwszym był Kutuzow - podpuścił Napoleona pod Moskwę i czekał na mróz. Drugim był Stalin - podpuścił Hitlera pod Moskwę i czekał na mróz. Zaś trzecim był Naser - podpuścił Dajana pod Suez i czekał na mróz...".

Ta historia przypomina działania Grzegorza Napieralskiego jako szefa SLD. Najwyraźniej chciałby pójść drogą, którą poszli Donald Tusk i Jarosław Kaczyński: stworzyć partię kierowaną twardą ręką. Być - jak oni - wyraźnie przeciw czemuś i jednocześnie móc w każdej chwili skierować karną armię w kierunku tylko przez siebie wybranym. Strategia wydawała się obiecująca - tak właśnie doszło do dwóch największych sukcesów w polskiej polityce ostatnich lat: przejęcia władzy przez PiS w 2005 r. i przez PO dwa...

6242

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]