Reklama

Ładowanie...

Między "już" a "jeszcze nie" (2)

05.12.2004
Czyta się kilka minut
Porozumienie w rzeczach wiary rzadko bywa poszukiwane i niezbyt często osiągane. Sama rezygnuję. Wygodniej mi czuć i myśleć tylko dla siebie, a raczej w sobie, tylko wewnątrz, z minimum wyrażania. A jednak porozumienie jest cenne - wiara go potrzebuje, aby w nas przetrwać.
-

---ramka 342754|prawo|1---Jeśli mówić o wierze, to nie przez maskę.

Wyjątkowa, szczególna trudność pisania tego tekstu. Nie udaje się jej wyminąć, więc trzeba się nią podzielić. Przede wszystkim odnaleźć Was, a raczej n a s. Rzeczywistych, choć uchwytnych tylko dzięki pamięci albo wyobraźni. Wyobraźnia żywi się tym, co żywe w pamięci. Zapraszam najpierw tych, którzy kiedyś, nawet bardzo dawno temu, szli ze mną różnymi szlakami, razem uczyliśmy się skupienia w drodze, w rytm kroków. I przychodzących na wezwanie tego lata, także gdy nadchodziła burza. I jeszcze zapraszam dotąd nieznajomych.

***

Idziemy razem jakąś odludną ulicą. Dobrze przed świtem, kilka godzin, nim się rozjaśni. Zupełnie pusto. Chodniki usłane pierwszym śniegiem. Ustanawiamy tu dla siebie strefę ciszy. Wybieramy jakiś znak. Gdy miniemy to...

6869

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]