Reklama

Miasto Pokoju, 23 lipca

31.07.2005
Czyta się kilka minut
Egipska miejscowość Szarm esz-Szejch, kojarzyła się dotąd z wypoczynkiem nad Morzem Czerwonym, a zainteresowanym polityką - z konferencjami poświęconymi zakończeniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego, prowadzonymi pod patronatem prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. Dla Egipcjan jest nadto symbolem odzyskania kontroli nad Synajem po porozumieniu z Camp David w 1979 r. W uznaniu pokojowych inicjatyw Egiptu, w 2002 r. UNESCO nadało kurortowi tytuł Miasta Pokoju. I to właśnie ono stało się 23 lipca o 1.00 w nocy widownią zamachów terrorystycznych.
Z

Zaczynający się tak pechowo dzień był egipskim świętem narodowym (na pamiątkę rewolucji 1952 r., gdy obalono monarchię). Jeden z ładunków wybuchł koło bazaru, a co najmniej trzy następne w rejonie hoteli “Ghazala Gardens" i “Mövenpick" nad zatoką Naama, w miejscu odwiedzanym przez Europejczyków. Zginęło 88 osób wielu narodowości.

Do zamachu przyznała się hybryda Al-Kaidy działająca w Egipcie i Syrii: Brygady Abdullaha Azzama (był to mentor bin Ladena, zginął w 1989 r.). W oświadczeniu grupa - która w październiku ub.r. przypisała sobie zamach w Tabie i Ra’s Szatan (34 zabitych) - twierdzi, że akcja wymierzona była przeciw “krzyżowcom, syjonistom i władzom egipskim", w odwecie za “zbrodnie popełniane na muzułmanach w Iraku, Afganistanie i Czeczenii". Rząd Izraela zaproponował Egiptowi pomoc w akcji ratunkowej, ale nie ewakuował 10 tys. izraelskich turystów...

1654

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]