Reklama

Ładowanie...

"Bóg, Król, Ojczyzna"

09.05.2004
Czyta się kilka minut
Sto lat temu Lawrence z Arabii marzył o powstaniu w tym miejscu nowej potęgi: arabskiej, muzułmańskiej i zjednoczonej. Bliskowschodnia monarchia wprawdzie nie powstała, ale Jordania jest dziś jednym z najstabilniejszych państw regionu.
Stare Miasto w Ammanie
8

80 tysięcy ludzi: tylu mogło zginąć w gigantycznym zamachu, który w Ammanie planować miała Al-Kaida z wykorzystaniem gazów bojowych. Pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się już w połowie kwietnia - arabska gazeta “Al-Hayat" podała wtedy lakoniczną wieść, że Jordańczycy rozbili komórkę terrorystyczną, zabijając lub aresztując wielu terrorystów narodowości jordańskiej i syryjskiej, którzy planowali zamach na siedzibę wywiadu. O szczegółach miejscowa telewizja poinformowała w minionym tygodniu, emitując także “wyznanie" aresztowanych terrorystów - najwyraźniej skłonionych do zeznań.

Asmi al-Jajusi, przedstawiony jako szef grupy korpulentny mężczyzna z widocznymi siniakami na twarzy, opowiadał, że wyładowane materiałem wybuchowym samochody miały eksplodować przed budynkami rządowymi i ambasadami. Rozkaz do ataku miał mu przekazać na terenie Iraku Abu Musab...

13286

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]