Reklama

"Bóg, Król, Ojczyzna"

"Bóg, Król, Ojczyzna"

09.05.2004
Czyta się kilka minut
Sto lat temu Lawrence z Arabii marzył o powstaniu w tym miejscu nowej potęgi: arabskiej, muzułmańskiej i zjednoczonej. Bliskowschodnia monarchia wprawdzie nie powstała, ale Jordania jest dziś jednym z najstabilniejszych państw regionu.
Stare Miasto w Ammanie
8

80 tysięcy ludzi: tylu mogło zginąć w gigantycznym zamachu, który w Ammanie planować miała Al-Kaida z wykorzystaniem gazów bojowych. Pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się już w połowie kwietnia - arabska gazeta “Al-Hayat" podała wtedy lakoniczną wieść, że Jordańczycy rozbili komórkę terrorystyczną, zabijając lub aresztując wielu terrorystów narodowości jordańskiej i syryjskiej, którzy planowali zamach na siedzibę wywiadu. O szczegółach miejscowa telewizja poinformowała w minionym tygodniu, emitując także “wyznanie" aresztowanych terrorystów - najwyraźniej skłonionych do zeznań.

Asmi al-Jajusi, przedstawiony jako szef grupy korpulentny mężczyzna z widocznymi siniakami na twarzy, opowiadał, że wyładowane materiałem wybuchowym samochody miały eksplodować przed budynkami rządowymi i ambasadami. Rozkaz do ataku miał mu przekazać na terenie Iraku Abu Musab...

13286

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]