Reklama

Operacja "Hannibal"

Operacja "Hannibal"

04.01.2006
Czyta się kilka minut
Niemieckie fronty cofały się pod uderzeniami aliantów, a Hitler leczył się z ran doznanych podczas zamachu w Wilczym Szańcu. Był rok 1944 i wydawało się, że III Rzeszy nie stać już na większe operacje. Ale nie: oto grupa pięciu dywersantów - dwóch Palestyńczyków i trzech Niemców - ląduje na spadochronach pod Jerychem w brytyjskiej Palestynie. Samobójcza misja?.
Zu al-Kifl Abd al-Latif (fot. S. Guliński)
Z

Zu al-Kifl Abd al-Latif ma 86 lat. Stać go na to, aby chłodne jordańskie lato spędzać w domu w Ammanie, na zimę zaś jechać do swego drugiego domu w Kairze. Tam, w egipskiej stolicy, Al-Latif pracował wiele lat jako wysoki urzędnik Ligi Państw Arabskich.

Zu al-Kifl Abd al-Latif wie, że jego życie dokona się w Ammanie lub w Kairze. Wie, że nie umrze tam, gdzie chciałby: w Jerozolimie, gdzie urodził się w 1920 r. za rządów brytyjskich.

Dlatego Zu al-Kifl Abd al-Latif nie jest szczęśliwy.

Z Jerozolimy do Europy

Za rządów brytyjskich w Palestynie, imigracja (alija) zwiększyła odsetek ludności żydowskiej z 6,5 do 30 proc. Zu al-Latif wyrasta w czasach, gdy w Palestynie powoli, ale nieubłaganie nasila się konflikt arabsko-żydowski.

Jest nastolatkiem, gdy w 1933 r. król Iraku Fajsal...

14359

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]