Reklama

Medytacja

Medytacja

01.04.2013
Czyta się kilka minut
Wszystko – Kościół z papieżem Franciszkiem, kurie, zakony, pieniądze z tacy, kazania, sakramenty, liturgia itd., będzie bez sensu, jeśli nie służy zjednoczeniu człowieka z Bogiem. Kiedy kościelne instytucje stają się celem dla siebie – degenerują.
T

To, co zwykliśmy nazywać życiem religijnym, bywa nieznośnym ślizganiem się po powierzchni. Nie jest to sprawa tzw. „wykształcenia religijnego”. Studia teologii, biblistyki itp. mogą być wyłącznie przygodą intelektualną. Albo „chrześcijańska działalność”... Dziś lubimy mierzyć religijność własnego i cudzego życia działaniem. Prawda, „wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie” (Jk 2, 17). Z drugiej strony jednak, jak zauważa Thomas Merton, „nie potrafimy się oddać rzeczom duchowym, jeśli ciągle porywa nas wielość zewnętrznych działań. Pracowitość nie jest najwyższą cnotą, zaś świętości się nie mierzy ilością wykonanej pracy. (...) Próbując wykonać wiele dla Boga, możemy w rezultacie nie zrobić dla niego nic i jednocześnie utracić nasze życie wewnętrzne” (T. Merton, „Kierownictwo duchowe i medytacja”). „Bóg nie potrzebuje naszych prac. On...

4366

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]