Reklama

Ładowanie...

Joga to nie joga

22.07.2013
Czyta się kilka minut
Ks. Joseph Pereira, nauczyciel jogi: Szatan nie oszczędzał nawet papieży, dlaczego miałby oszczędzać joginów? Ale w Indiach katolicy uznali, że aby ocalić ciało – świątynię duszy Boga – należy praktykować jogę.
Fot. Grażyna Makara
M

MARCIN ŻYŁA: Będziemy rozmawiać o jodze.
KS. JOSEPH PEREIRA: Kiedy jestem na Zachodzie, staram się nie używać tego słowa.
Dlaczego?
Przez lata nabrało tutaj fałszywego znaczenia. New Age dokonał w tej dziedzinie wielkiego spustoszenia. To przykre, bo w istocie słowo to oznacza coś bardzo ważnego dla naszego dobrostanu. Ale na Zachodzie, zamiast „joga”, mówię zwykle – „wschodnie praktyki”.
„Wschodnie”, czyli nie do zaakceptowania przez chrześcijaństwo?
Musimy przekonywać biskupów, że chrześcijaństwo nie jest religią zachodnią. Jezus był człowiekiem Wschodu. Nie powinniśmy się bać rozumienia Go z innej niż zachodnia perspektywy.
Ale wielu księży katolickich przestrzega przed jogą.
Jeśli nie zadadzą sobie trudu przestudiowania dokumentów Soboru Watykańskiego II na...

10354

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]