Reklama

Ładowanie...

Matot, Masei

21.07.2009
Czyta się kilka minut
Księga Liczb 30, 2 - 36, 13
T

Te dwie parsze czytane łącznie zamykają lekturę kolejnej Księgi Mojżeszowej, zwanej Księgą Liczb. Zamyka się Czwarta Księga i dobiega opis czterdziestoletniej wędrówki z Egiptu do Ziemi Obiecanej. Wymienione są wszystkie miejsca postoju Izraelitów. Można dokładnie prześledzić drogę, którą przeszli. Nadchodzili do kraju kanaanejskiego od wschodu, na północ od jeziora Genezaret. Pan po raz kolejny nakazał podział ziemi i wyznaczył granice Izraela. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ wiele nakazów religijnych powinno być praktykowanych jedynie na tej Ziemi i należy wiedzieć dokładnie, jaki jest jej obszar. Poza tym nadciągający z Egiptu lud ma zdobyć tyle ziemi, ile trzeba, nie za dużo i nie za mało.

Bóg nakazał Izraelitom, by wybrali po obu stronach rzeki Jordan sześć miast mających być schronieniem dla nieumyślnych morderców. Jak czytamy: "Miasta te będą...

4348

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]