Reklama

Matot, Masei

Matot, Masei

21.07.2009
Czyta się kilka minut
Księga Liczb 30, 2 - 36, 13
T

Te dwie parsze czytane łącznie zamykają lekturę kolejnej Księgi Mojżeszowej, zwanej Księgą Liczb. Zamyka się Czwarta Księga i dobiega opis czterdziestoletniej wędrówki z Egiptu do Ziemi Obiecanej. Wymienione są wszystkie miejsca postoju Izraelitów. Można dokładnie prześledzić drogę, którą przeszli. Nadchodzili do kraju kanaanejskiego od wschodu, na północ od jeziora Genezaret. Pan po raz kolejny nakazał podział ziemi i wyznaczył granice Izraela. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ wiele nakazów religijnych powinno być praktykowanych jedynie na tej Ziemi i należy wiedzieć dokładnie, jaki jest jej obszar. Poza tym nadciągający z Egiptu lud ma zdobyć tyle ziemi, ile trzeba, nie za dużo i nie za mało.

Bóg nakazał Izraelitom, by wybrali po obu stronach rzeki Jordan sześć miast mających być schronieniem dla nieumyślnych morderców. Jak czytamy: "Miasta te będą...

4348

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]