Reklama

Masowa nuda

Masowa nuda

13.04.2003
Czyta się kilka minut
Z

Zyjemy w społeczeństwie, w którym czas wolny przestał być cenną wartością, a stał się fantem, z którym trzeba coś zrobić. Homo sapiens to gatunek, który w swą biologię ma wpisaną porcję ryzyka, któremu codziennie powinien stawiać czoło. Ale dzisiejsze społeczeństwo naturalne źródło ryzyka zredukowało do zera: „nikomu już nie grozi śmierć ze strony drapieżników, a hipermarkety zapewniają niezbędną żywność”. Puste miejsce, które się w ten sposób pojawiło, trzeba jakoś wypełnić, bo inaczej zanudzimy się na śmierć. Służy temu konsumpcja szeroko rozumianej kultury - pisze w ODRZE (3) Tomasz Kozłowski.

Nudy nie byłoby, gdyby nie czas wolny. A ten narodził się dla człowieka stosunkowo niedawno: „nasi praprzodkowie zmuszeni byli codziennie pokonywać kilkanaście kilometrów w poszukiwaniu czegoś do jedzenia; walka o przetrwanie odbywała się od świtu do zmierzchu”. Jak przekonuje...

4496

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]