Reklama

Marka Kacper Ryx

Marka Kacper Ryx

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Kiedy znudziło mu się uczenie historii w podmiejskiej szkole, napisał powieść o renesansowym detektywie tropiącym alchemików. I został autorem bestsellerów.
Mariusz Wollny, pisarz i przewodnik, w pracowni alchemicznej w Collegium Maius, Kraków, listopad 2015 r. Fot. Kamila Zarembska
N

Na Plantach ma ławeczkę ze swoim imieniem. W zacnym towarzystwie. – Gdzieś pomiędzy Rejem i Kochanowskim, Miłoszem i Szymborską. A fizycznie między Bramą Floriańską a Barbakanem – śmieje się Mariusz Wollny. Siada na niej, gdy oprowadza czytelników po Krakowie śladami swojego bohatera, Kacpra Ryksa.

Wojny gangsterów w rajtuzach

Popularność Wollnego zaczęła się właśnie od Ryksa – królewskiego detektywa (zwanego ze staropolska inwestygatorem), który w renesansowym Krakowie rozwiązywał zagadki kryminalne za kilku królów: od Zygmunta Augusta po Zygmunta III Wazę (w sumie cztery grube tomy; wszystkich książek, głównie historycznych, napisał 15).

Ryx zyskał taką markę, że Wollny napisał przewodnik po Krakowie jego śladami i otworzył firmowy sklep. Niedługo wydaje grę planszową „Kacper Ryx i Król Żebraków”. Fabuła: wojna gangów w XVI-wiecznym Krakowie....

9150

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]