Reklama

Blondynka z charakterem

Blondynka z charakterem

31.01.2016
Czyta się kilka minut
Prof. Stanisław Sroka, historyk z UJ, znawca dynastii Andegawenów: Nieprawdą jest, że Jagiełło był dla Jadwigi za stary. Wiadomo już, że w chwili ożenku on miał 24 lata, ona – 12. Czyli ówczesny standard.
Marcello Bacciarelli, Jadwiga Królowa Polski, 1789-1771 r. Fot. Domena publiczna / ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE
M

MAGDALENA JAKUBOWSKA: W średniowieczu lubili plotkować?
STANISŁAW SROKA: I to jak! Mamy kroniki plotkarskie, nawet w Polsce, a królowa Jadwiga jest bohaterką jednej z nich. To „Dopełnienie szamotulskie”, w którym opisano zaręczyny Jadwigi i księcia Wilhelma Habsburga, a w zasadzie towarzyszące im pokładziny, czyli symboliczne położenie dziewczynki i chłopca do łóżka. Odbywało się w otoczeniu dworzan, Jadwiga miała cztery lata, dla niej to była czysta zabawa, natomiast ośmioletni Wilhelm był wręcz przerażony. Zapisano, że z tych emocji pobrudził łóżko kałem.

Plotki krążyły także o Elżbiecie Łokietkównie, jej babci. Pisała o tym jedna z włoskich kronik owego czasu. Elżbieta jechała kiedyś ze świtą przez Rzym i ktoś zauważył, iż nie ma czterech palców u dłoni. Jeden z dworzan odpowiedział, że straciła je w zamachu, którego dokonał Felicjan...

8900

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]