Reklama

Marcel Proust po raz pierwszy na filmie

Marcel Proust po raz pierwszy na filmie

20.02.2017
Czyta się kilka minut
Francuskiego pisarza dostrzegł na amatorskim nagraniu kanadyjski literaturoznawca Jean-Pierre Sirois-Trahan.
Fot. CENTRE NATIONAL DU CINÉMA
F

Film został nakręcony 14 listopada 1904 r. i przedstawia gości weselnych opuszczających paryski kościół La Madeleine. Panna młoda, élaine Greffulhe, była córką grafini élisabeth Greffulhe – pierwowzoru grafini Guermantes z powieści Prousta „W poszukiwaniu straconego czasu”. Pan młody, Armand Guiche, był bliskim przyjacielem Prousta. Wiadomo też, że Proust spóźnił się na ślub przyjaciela – i że podarował młodej parze w prezencie złoty rewolwer. „Jakże chętnie chciałbym porozmawiać z Panem o Einsteinie” – pisał Proust w nocy z 9 na 10 września 1921 r. do przyjaciela. „Nie rozumiem ani słowa z jego teorii, gdyż nie znam algebry. I wątpię, aby on czytał moje powieści. Ale mówi się, że my obaj jesteśmy do siebie podobni, gdy idzie o deformowanie czasu”. (Źródło: „Frankfurter Allgemeine Zeitung”)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]