Mapa literatury, mapa świata
Fundamentalna praca "Symbolizm i symbolika Młodej Polski", uniwersytecka synteza dziejów literatury tej epoki, monografia Wacława Rolicza-Liedera, kilka tomów studiów, no i stworzona wraz z Jerzym Kwiatkowskim Biblioteka Poezji Młodej Polski, licząca dziś 24 tomy - dorobek uczonej, obchodzącej niedawno jubileusz, jest imponujący. Nowa książka także skupia się wokół problemów Młodej Polski, poszczególne teksty wskazują jednak ścieżki, które prowadzą poza jej granice.
Zacznijmy od szkicu, który książkę zamyka i zarazem jest w niej najstarszy, powstał bowiem przed półwieczem; pozostałe pochodzą z lat ostatnich. Dokonana wespół z Jerzym Kwiatkowskim analiza nurtu stylistycznego w polskiej prozie, w którym ekspresyjna metaforyka służy "oddaniu i spotęgowaniu wrażenia wywołanego przez poznawalną zmysłami rzeczywistość", prowadzi nas od romantyzmu poprzez Młodą...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
298,80 zł 99 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]