Reklama

Ładowanie...

Majątek i zaufanie

25.11.2008
Czyta się kilka minut
Działająca od 17 lat Komisja Majątkowa zajmuje się przyznawaniem rekompensat za to, co władze komunistyczne zabrały - wbrew obowiązującym wówczas prawom - instytucjom kościelnym: diecezjom, parafiom, zakonom i stowarzyszeniom. Dodajmy, że do załatwienia pozostaje jeszcze sprawa zadośćuczynienia za mienie zagrabione zgodnie z prawem PRL-u (ogromna większość utraconych majątków kościelnych). Powinna ją regulować nowa ustawa o reprywatyzacji, w jej projekcie jednak związki wyznaniowe nie zostały uwzględnione.
D

Dochodzenie praw własności nieprawnie zagrabionej w przypadku osób fizycznych odbywa się dziś na drodze sądowej. W przypadku instytucji kościelnych reguluje to Komisja Majątkowa. Ostatnio prace Komisji wywołały wiele kontrowersji. Oskarżano ją, a także kościelnych wnioskodawców, o nierzetelność, a nawet o nieuczciwość. Głośna była choćby sprawa gruntów w warszawskiej Białołęce, gdzie wycenę gruntów, zaakceptowaną przez Komisję, władze miejscowości uznały za rażącą niegospodarność, o czym zawiadomiły prokuraturę. Dziś w tej sprawie jest prowadzone postępowanie sprawdzające. Odium spada na Komisję, choć - jak wyjaśnił w rozmowie z KAI Sekretarz Episkopatu bp Stanisław Budzik - "Komisja Majątkowa nie zamawia operatów i nie ma możliwości ich weryfikacji. Operaty są przygotowywane przez uprawnione biura rzeczoznawców, nad którymi kontrolę sprawuje administracja państwowa".

...
3053

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]