Reklama

Ładowanie...

Majątek

16.03.2013
Czyta się kilka minut
„Majątek” – cztery razy pada to słowo w polskim przekładzie Jezusowej przypowieści o „synu marnotrawnym” (Łk 15, 11-32).

„Majątek” – cztery razy pada to słowo w polskim przekładzie Jezusowej przypowieści o „synu marnotrawnym” (Łk 15, 11-32). „Daj mi część majątku” – mówi młodszy syn do ojca; „podzielił więc [ojciec] majątek między nich”; „roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie”; i na koniec „wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami” – mówi starszy brat do ojca.
W „Wulgacie” św. Hieronima, we wszystkich tych czterech miejscach pojawia się również jedno łacińskie słowo: substantia. Ma ono jednak wiele znaczeń – może oznaczać cały majątek danej osoby, utrzymanie, ale także byt, istnienie, podporę, oparcie, podstawę; przede wszystkim zaś – istotę, treść.
W tekście oryginalnym św. Łukasz posługuje się jednak nie jednym, lecz dwoma słowami, i to w sposób najwyraźniej świadomy, zamierzony i konsekwentny. Dwukrotnie pada w nim słowo ousia, czyli „własność”, „bogactwo”,...

2832

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]