Reklama

Made in Germany

Made in Germany

03.12.2012
Czyta się kilka minut
Dziś, w dobie kryzysu, jeszcze bardziej niż kiedyś Niemcy uchodzą za wiodące mocarstwo przemysłowe. Ale nie zawsze tak było. Oto krótka lekcja z przeszłości, z nauczką na przyszłość. Bo już wkrótce tamta historia może się powtórzyć.
T

To chyba odczucie powszechne, podzielane we wszystkich zakątkach świata: jeśli na jakimś produkcie figuruje oznaczenie „made in Germany”, znaczy, że można go kupić bez obaw. To więcej niż wskazówka, skąd coś pochodzi – to niemal metafora, a w każdym razie gwarancja solidności i jakości. Pieczęć „made in Germany” zdobi maszyny przemysłowe i dobra konsumpcyjne, jak choćby auta, a także lekarstwa czy produkty zaawansowanych technologii. Dziś może się wydawać, że tak było zawsze. Ale to nieprawda: gdy 125 lat temu narodziło się pojęcie „made in Germany”, wszystko było inaczej niż teraz.

NIEMCY: CHIŃCZYCY XIX WIEKU

Wtedy, w kończącym się XIX wieku, to Wielka Brytania była krajem aspirującym do miana tego, który wytwarza najlepsze produkty i eksportuje je na cały świat. To Brytyjczycy zaczęli pierwszą rewolucję przemysłową, oni wymyślili maszynę parową, to...

7082

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]