Reklama

Lwów niesentymentalny

Lwów niesentymentalny

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Z

Zapraszamy w podróż do współczesnego Lwowa - miasta, które stało się dziś fortecą ducha i kultury ukraińskiej, w którym rodziła się idea niepodległej Ukrainy. Spoglądamy w stronę Brukseli, zapominając o Europejczykach zza kurtyny. Kiedyś kurtyna była żelazna, dziś jest aksamitna - jak niedawno powiedział na tych łamach Jurij Andruchowycz. Ale jest! W przeszłości Lwów i Kraków powiązane były silnymi więzami kulturowymi i politycznymi. Dziś te więzy tworzy się od nowa. Mimo bolesnych doświadczeń historycznych lwowscy intelektualiści, tacy jak np. prof. Jarosław Hrycak, walczą o pojednanie polsko-ukraińskie. Dyskutują nad fenomenem Mitteleuropy, o czym pisze Ola Hnatiuk. Aleksander Strojny opowiada, czym Lwów uwodzi turystów z Polski i Ukrainy. Andrzej Brzeziecki pisze o polskich i lwowskich wspólnych inicjatywach gospodarczych i kulturalnych. Przyjemnej lektury! Buwajcie zdorowy!

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]