Reklama

Lumen fidei

Lumen fidei

22.07.2013
Czyta się kilka minut
Światło wiary – mówi o nim pierwsza encyklika papieża Franciszka. To światło ma wiele postaci.
J

Jedna z nich – pisze papież – ma formę światła dochodzącego do nas z nieba przez witraże w gotyckiej świątyni. Witraże te zwykle przedstawiają świętą historię zbawienia – historię ludzi, w których życie Bóg wkroczył z mocą – i został przyjęty. Patrząc na tę historię, studiując ją i poznając – zostajemy oświeceni.
Pierwszą taką historią w Biblii jest historia Abrahama. To historia ojca wiary żydów, chrześcijan i muzułmanów. To historia ojca wiary trzech czwartych ludzkości!
Historia wiary Abrahama zaczyna się od Bożego polecenia: „Wyjdź!” (Idź! Idź dla siebie!). Słowo wzywa go do drogi, i to drogi, która znana jest jedynie Bogu – przed wyruszającym (na razie) jest zakryta. On nie wie, dokąd idzie. Idzie w zaufaniu wzywającemu go Słowu Boga – opierający się na nim niczym na skale. W uszach, w myśli, w sercu niesie Bożą obietnicę. Pamięta Słowo, które opisuje przyszłość. Ono...

2807

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]