Reklama

Ludzie z pociągu

Ludzie z pociągu

30.06.2006
Czyta się kilka minut
O takim kinie można powiedzieć arogancko "kino integracyjne, albowiem cel jego jest wyraźny: za wszelką cenę łączyć, a nie dzielić.
M

Mając w pamięci takie tytuły z ostatnich lat, jak "Jeden dzień w Europie" Hannesa Stöhra czy "Smak życia" Cédrica Klapischa, łatwo wpaść w pułapkę frazesów w rodzaju "globalna wioska" czy "rodzina człowiecza", a ich twórców oskarżyć o serwowanie nam lekkostrawnego europuddingu, sprowadzającego wszelkie różnice kulturowe do poziomu zabawy stereotypami. Zaiste, w ich łagodnie prześmiewczej konwencji można było dopatrzyć się czegoś w rodzaju internacjonalistycznego "kochajmy się". "Bilety" uciekają jednak od tak oczywistych puent, sięgając znacznie głębiej w naszą tożsamość i nasze bycie w świecie wraz z innymi.

Nic w tym dziwnego, jeśli spojrzymy na czołówkę filmu. Włoch Ermanno Olmi, Irańczyk Abbas Kiarostami i Brytyjczyk Ken Loach to prawdziwe potęgi współczesnego kina, niedościgli mistrzowie dla wielu twórców. Każdy z nich wypracował własną filmową...

6809

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]