Ludzie „Szlachetnej Paczki”

1,6 zł dziennie – tyle, zgodnie z raportem przygotowanym przez wolontariuszy „Szlachetnej Paczki”, przypada na jedną osobę w 15 proc. rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością.

12.12.2016

Czyta się kilka minut

Ks. Jacek Stryczek. Fot: Marek Lasyk/REPORTER /
Ks. Jacek Stryczek. Fot: Marek Lasyk/REPORTER /

Co druga spotkana przez wolontariuszy rodzina zalega z opłatami. Co piąta rodzina wielodzietna mieszka razem w jednym pokoju.

Opublikowany na początku grudnia „Raport o biedzie w Polsce. Szlachetna Paczka 2016” nie jest całościową analizą wykluczenia społecznego w kraju. Ma jednak wiele zalet. Wolontariusze organizowanej przez ks. Jacka Stryczka inicjatywy chyba jako jedyni w Polsce mają bezpośredni kontakt z większością rodzin dotkniętych biedą. Przeprowadzają z nimi szczegółowe wywiady, by ustalić rzeczywiste potrzeby. Część z tych rozmów opublikowano w Raporcie: „Pani Magda i pan Stanisław od 10 lat mieszkają w altance na terenie ogródków działkowych. Bez prądu i wody. Ponieważ nie mają lodówki, jedzenie przechowują często w garnku, który zakopują pod ziemią”.

Szczególnie ważne w raporcie są dwie kwestie. Po pierwsze, raport zrywa z wizją, że bieda jest „patologią”, a opowiedziane w nim historie dowodzą, że to stan, który może przytrafić się każdemu. Po drugie, w raporcie i samej „Szlachetnej Paczce” osoby potrzebujące są upodmiotowione. To oni mają prawo do zdefiniowania swoich potrzeb i, co za tym idzie, otrzymają od darczyńców rzeczywiście to, czego pragną, a nie to, co komuś zbywa.

Raport podważa też wiele diagnoz formułowanych przez samego ks. Stryczka. Lider „Szlachetnej Paczki” powtarza w wywiadach, że jednym z głównych powodów biedy w Polsce są indywidualne cechy osób potrzebujących pomocy, na przykład niezaradność. Raport w wielu miejscach dowodzi jednak, że bieda to problem społeczny, który wiąże się także z kiepskim systemem pomocy. Autorzy przywołują np. historię pana Kazimierza, który w urzędzie usłyszał, że „emeryturę będzie miał w niebie”. Dziś pan Kazimierz żyje z 600-złotowego zasiłku.

Tegoroczna „Szlachetna Paczka” dotarła do 19 tysięcy rodzin. Projekt połączył 750 970 osób. Łączna wartość prezentów to ponad 47 mln zł. Kolejne tysiąc osób otrzyma wsparcie specjalistyczne, m.in. w postaci pomocy lekarskiej lub prawnej. ©℗

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz, autor wywiadów. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii wywiad (2015 r. i 2016 r.) oraz do Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej Mediatory w kategorii "Prowokator" (2015 r.). 

Artykuł pochodzi z numeru TP 51-52/2016