Reklama

Ludzie „Szlachetnej Paczki”

Ludzie „Szlachetnej Paczki”

12.12.2016
Czyta się kilka minut
1,6 zł dziennie – tyle, zgodnie z raportem przygotowanym przez wolontariuszy „Szlachetnej Paczki”, przypada na jedną osobę w 15 proc. rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością.
Ks. Jacek Stryczek. Fot: Marek Lasyk/REPORTER
C

Co druga spotkana przez wolontariuszy rodzina zalega z opłatami. Co piąta rodzina wielodzietna mieszka razem w jednym pokoju.

Opublikowany na początku grudnia „Raport o biedzie w Polsce. Szlachetna Paczka 2016” nie jest całościową analizą wykluczenia społecznego w kraju. Ma jednak wiele zalet. Wolontariusze organizowanej przez ks. Jacka Stryczka inicjatywy chyba jako jedyni w Polsce mają bezpośredni kontakt z większością rodzin dotkniętych biedą. Przeprowadzają z nimi szczegółowe wywiady, by ustalić rzeczywiste potrzeby. Część z tych rozmów opublikowano w Raporcie: „Pani Magda i pan Stanisław od 10 lat mieszkają w altance na terenie ogródków działkowych. Bez prądu i wody. Ponieważ nie mają lodówki, jedzenie przechowują często w garnku, który zakopują pod ziemią”.

Szczególnie ważne w raporcie są dwie kwestie. Po pierwsze, raport zrywa z wizją, że bieda jest „patologią”, a opowiedziane w nim historie dowodzą, że to stan, który może przytrafić się każdemu. Po drugie, w raporcie i samej „Szlachetnej Paczce” osoby potrzebujące są upodmiotowione. To oni mają prawo do zdefiniowania swoich potrzeb i, co za tym idzie, otrzymają od darczyńców rzeczywiście to, czego pragną, a nie to, co komuś zbywa.

Raport podważa też wiele diagnoz formułowanych przez samego ks. Stryczka. Lider „Szlachetnej Paczki” powtarza w wywiadach, że jednym z głównych powodów biedy w Polsce są indywidualne cechy osób potrzebujących pomocy, na przykład niezaradność. Raport w wielu miejscach dowodzi jednak, że bieda to problem społeczny, który wiąże się także z kiepskim systemem pomocy. Autorzy przywołują np. historię pana Kazimierza, który w urzędzie usłyszał, że „emeryturę będzie miał w niebie”. Dziś pan Kazimierz żyje z 600-złotowego zasiłku.

Tegoroczna „Szlachetna Paczka” dotarła do 19 tysięcy rodzin. Projekt połączył 750 970 osób. Łączna wartość prezentów to ponad 47 mln zł. Kolejne tysiąc osób otrzyma wsparcie specjalistyczne, m.in. w postaci pomocy lekarskiej lub prawnej. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]