Reklama

Róża Czacka czyni cuda

Róża Czacka czyni cuda

02.11.2020
Czyta się kilka minut
ARCHIWUM ZGROMADZENIA SIÓSTR FRANCISZKANEK SŁUŻEBNIC KRZYŻA
D

Dekret dotyczący cudu za wstawiennictwem matki Róży Elżbiety Czackiej zatwierdził 27 października papież. Proces beatyfikacyjny założycielki Lasek rozpoczął się w grudniu 1987 r. W 2017 r. wydano dekret o heroiczności cnót. Uznanie cudu jest ostatnim etapem poprzedzającym beatyfikację.

Róża Czacka urodziła się 22 października 1876 r. W domu otrzymała doskonałe wykształcenie. Mając 22 lata, po upadku z konia utraciła wzrok. Wtedy postanowiła poświęcić życie ludziom niewidomym. Po zapoznaniu się z najlepszymi ośrodkami dla niewidomych w Europie wróciła do Polski i założyła w 1911 r. Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, a w 1918 r. Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. W 1922 r. na darowanym jej terenie w Laskach rozpoczęła budowę zakładu dla niewidomych. Tak powstał pierwszy nowoczesny zakład w Polsce i Dzieło Lasek – tworzone przez współdziałających ze sobą na równych prawach niewidomych, świeckich współpracowników i sióstr.

Chciała, by niewidomi stali się apostołami wśród widzących, zwłaszcza ludzi oddalonych od Boga, „niewidomych na duszy”. Przy współpracy ks. Władysława Korniłowicza stworzyła istniejący do dziś ważny ośrodek duchowości katolickiej. Zmarła 15 maja 1961 r. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]