Reklama

Ludowa czy drobnomieszczańska

Ludowa czy drobnomieszczańska

06.02.2018
Czyta się kilka minut
Dlaczego w niedzielę, w którą we wszystkich parafiach w Polsce prowadzono najnowsze badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, do komunii nie przystąpiło około 29 milionów polskich katolików?
ROBERT WOŹNIAK
J

Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie” – głosi Ewangelia św. Jana. Wrzesień 1562 r., Sesja XXII Soboru Trydenckiego: „Sobór życzyłby sobie, by podczas każdej mszy św. obecni wierni komunikowali nie tylko duchowym uczuciem, lecz także sakramentalnym przyjęciem Eucharystii”. Rok 1905, dekret Świętej Kongregacji Soboru „Sacra Tridentina Synodus”: „Częsta, a nawet i codzienna komunia święta, jako odpowiadająca gorącym życzeniom Chrystusa Pana i Kościoła katolickiego, ma być dozwolona wszystkim wiernym każdego stanu i zawodu tak dalece, żeby uczestnictwo Stołu Pańskiego nie było wzbronione nikomu, który jest w stanie łaski i do komunii św. przystępuje z sercem prostym i pobożnym, czyli w dobrej intencji”.

Jest rok 2018. Na mszę przychodzi 12 mln katolików spośród 35 mln. Do komunii...

14878

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Z lubością autor artykułu odnotował, że pobożność ludowa jest związana z nacjonalizmem. A może chodzi o patriotyzm, tak obcy autorowi? I to zadowolenie płynące z przekonania, że KK jest przeżytkiem i właśnie oglądamy jego spektakularny koniec...

..że obserwowany dziś w polskim kościele katolickim zanik postaw chrześcijańskich i zastępowanie ich przez 'pobożności ludowe' podejrzanego autoramentu [na czele z toruńską i kaczystowską] to dopiero zapowiedź i wstęp do nieubłaganego i rychłego kolapsu całej tej zdemoralizowanej, zepsutej pychą i chciwością instytucji. Głosy jak Pański są jednymi z licznych znaków zbliżającego się końca. Czego wszystkim owieczkom, Panu, sobie i Panu Bogu życzę.

Na Pomorzu Zachodnim, najniższy odsetek praktykujących, i najniższy wynik PiSu w wyborach. "postępującym procesie sekularyzacji, który na Zachodzie nastąpił po rewolucji lat 60., a w Polsce, ze względu na specyfikę polityczną, opóźnił się i następuje obecnie". W takim razie, oby jak najszybciej.

był najniższy wynik PIS-u, tak po prawdzie

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]