Reklama

Sądy u wrót krypty

Sądy u wrót krypty

26.09.2004
Czyta się kilka minut
Reprezentanci patriotyzmu okrągłych słów i nikłych z reguły osiągnięć nieraz napadali na umarłych, usiłując pomniejszyć ich zasługi, a czasem także blokować dostęp do honorowych miejsc pochówku. Ostatnio spotkało to Czesława Miłosza.
Pogrzeb Czesława Miłosza, 2004

“Naród, który ma tylko klakierów i zacietrzewionych obrońców, nie zaś budzicieli sumień, jest głęboko chory" - napisali niedawno profesorowie Instytutu Polonistyki UJ, reagując na zniesławienie Noblisty przez oponentów jego pochowania na Skałce. Zwąc siebie “prawdziwymi Polakami", pomylili oni bowiem “ksenofobiczny nacjonalizm, którego Poeta nie znosił, z polskością, której służył".

A służył też ludziom jako współwędrowiec przez wspaniały i straszny wiek XX, dzieląc się z nimi własnym doświadczeniem w ocalaniu trudnej wiary w Boga i w człowieka. Miłosza, “mistrza pokonanej rozpaczy", fascynował Bóg, poszukiwany z augustyńskim niepokojem serca, które doświadcza dramatu istnienia. Mówił o tym w pogrzebowym kazaniu ks. abp Józef Życiński, przypominając że ostatecznym źródłem sensu w teologicznie głębokiej twórczości Poety jest prawda o Wcieleniu.

...
20914

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]