Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Łódzka rozmowa o pojednaniu narodów

Łódzka rozmowa o pojednaniu narodów

02.10.2017
Czyta się kilka minut
Był to moment przełomowy dla polskiego myślenia o wschodnich sąsiadach i mniejszościach narodowych: 30 lat temu spotkali się ludzie zaangażowani w refleksję nad Europą Wschodnią.
W Muzeum Kultury Łemkowskiej, Zyndranowa w Beskidzie Niskim ADRIAN SPUŁA
W

W październiku 1987 r. w Łodzi miało miejsce sympozjum „Litwini, Białorusini, Ukraińcy, Polacy – przesłanki pojednania”. Zorganizowane przez jezuickie duszpasterstwo środowisk twórczych (kierowane wtedy przez ks. Stefana Miecznikowskiego), planowane było na kwiecień, ale ostatecznie odbyło się ­23-25 października.

Traf chciał, że tuż przedtem, 8 i 17 października, w Rzymie spotkali się prymas Polski i zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego . Ale o tym mało kto w Łodzi wiedział. A chyba nikt nie znał jeszcze słów, które padły w Rzymie.

Polacy wobec mniejszości: początki

Odkrywanie nie tyle obecności mniejszości narodowych w Polsce, co politycznego oraz moralnego znaczenia stosunku do nich rozpoczęło się w 1981 r. – i było częścią wielkiego odrodzenia narodowego za „pierwszej” Solidarności (odrodzenie to, co warto stale przypominać, miało wszak również charakter...

12476

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]