Reklama

Ładowanie...

Rzymskie spotkanie kardynałów

02.10.2017
Czyta się kilka minut
30 lat temu opublikowano historyczne deklaracje o pojednaniu między Polakami i Ukraińcami. Wygłosili je Józef Glemp i Myrosław Lubacziwski – ówczesny prymas Polski i zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.
W Kolegium św. Jozafata, 1987 r. W pierwszym rzędzie pośrodku: kard. Lubacziwski, po jego prawej kard. Glemp i kard. Henryk Gulbinowicz. Po lewej kard. Franciszek Macharski. ARCHIWUM BP. SOFRONA MUDREGO, UDOSTĘPNIONE PRZEZ KS. S. BATRYCHA
O

O rzymskich wydarzeniach z paź­dziernika 1987 r. nadal niewiele wiadomo. Sporo wskazuje, że doszło do nich dzięki „szczęśliwemu przypadkowi”: w Watykanie odbywał się Synod Biskupów Europy, dzięki czemu w jednym czasie i miejscu znaleźli się biskupi polscy i ukraińscy. Ci ostatni bezpośrednio reprezentowali oczywiście tylko ukraińską diasporę – w Związku Sowieckim Kościół greckokatolicki był od 1946 r. zakazany. To Rzym był miejscem, gdzie przebywał kard. Lubacziwski, zwierzchnik wszystkich grekokatolików – również tych z sowieckiej Ukrainy, swoją wiarę wyznających potajemnie. Miał on tytuł arcybiskupa lwowskiego, tak więc w jego osobie była reprezentowana również Ukraina.

Negocjacje i korekty

Niewiele wiadomo o kulisach spotkań, do których wtedy doszło, i okolicznościach kształtowania się obu deklaracji – gdyż kardynałowie Glemp i Lubacziwski, sformułowali osobno swoje...

12001

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]