Reklama

Licytacja bez końca

Licytacja bez końca

26.11.2012
Czyta się kilka minut
W Chorwacji i Serbii na nowo ruszyło popularne wyliczanie: kto był bardziej ofiarą, a kto bardziej zbrodniarzem podczas wojny sprzed niemal dwudziestu lat.
C

Choć od uniewinnienia chorwackich generałów Ante Gotoviny i Mladena Markača – oskarżonych o zbrodnie wojenne podczas wojny serbsko-chorwackiej z lat 90. minionego wieku – upłynęło już kilkanaście dni, poziom emocji w regionie wciąż jest wysoki. Uwolnienie Chorwatów każdy tłumaczy na swój sposób: dla Serbów jest to skandal i kolejny dowód na antyserbskość i jednostronność Trybunału Haskiego ds. Zbrodni w byłej Jugosławii. Z kolei dla Chorwatów to potwierdzenie legitymizacji ich militarnej operacji „Burza” z lata 1995 r. (gdy armia chorwacka odbiła ziemie zajęte wcześniej przez Serbów) – i triumfalne zwycięstwo Chorwacji w popularnej bałkańskiej licytacji: kto był ofiarą, a kto zbrodniarzem.

CHORWACKA GORĄCZKA...

Wyrokiem Trybunału Haskiego w pierwszej instancji, w kwietniu 2011 r., Ante Gotovina i Mladen Markač, dowódcy armii chorwackiej podczas...

7312

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]