Reklama

Lepsi i gorsi od Niemców

Lepsi i gorsi od Niemców

04.02.2019
Czyta się kilka minut
Polska gospodarka urosła w 2018 r. o 5,1 proc., przyspieszając tym samym rok do roku o 0,3 pkt. proc. – podał wstępnie Główny Urząd Statystyczny.
T

To, co martwi ekonomistów w tym podsumowaniu, to wyhamowanie tempa wzrostu popytu wewnętrznego, które zwolniło do 4,3 proc. z 4,5 proc. w 2017 r. Spadek nie był duży, ale niepokoi sam fakt, że wystąpił, bo to konsumpcja przez lata ciągnęła w górę polską gospodarkę. Tempo wzrostu konsumpcji samych gospodarstw domowych, spośród których wiele korzysta z programu 500+, wyhamowało rok do roku z 4,9 do 4,5 proc.

To, co statystykom jawi się jako hamowanie, dla badaczy postaw konsumenckich wciąż wygląda jednak na zabawę bez hamulców. Publikacja GUS zbiegła się bowiem w czasie z raportem jego unijnego odpowiednika, biura Eurostat, który oszacował skłonność do oszczędności mieszkańców 28 krajów członkowskich. Przeciętna polska rodzina – jak wynika z zestawienia uwzględniającego dane za trzeci kwartał 2018 r. – odkładała w tym czasie zaledwie 0,73 proc. swego dochodu rozporządzalnego. Byliśmy tym samym trzecią – za Hiszpanią i Portugalią – najmniej oszczędną nacją Europy. Liderami zestawienia pozostali Niemcy, którzy odkładali w tym czasie średnio 16,7 proc. dochodu. W tym kontekście pocieszająca może być konstatacja, że produkt krajowy Niemiec w 2018 r. wzrośnie zapewne o jedyne 1,8 proc. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]